3 Farklı Bütçe İle Tayland’da Yaşam

3 Farklı Bütçe İle Tayland’da Yaşam
TO GO WITH Thailand-China-unrest-tourism-economy,FOCUS by Preeti JHA Tourists walk along Khao San road, popular with many foreign visitors, in Bangkok on August 21, 2015. Busloads of visitors from China flocked to Bangkok's glittering Grand Palace on August 21 but, days after a bomb at another of the city's popular attractions killed five Chinese tourists, Thailand's biggest spending holidaymakers are rattled. AFP PHOTO / Christophe ARCHAMBAULT (Photo credit should read CHRISTOPHE ARCHAMBAULT/AFP/Getty Images)

Belirli bir gelire yada kenarda bir birikmişe sahip olmak her proje gibi Tayland’da yaşam içinde bir o kadar önemli. 3 farklı bütçe ile yaşam şartlarından bahsedeceğiz. Olası olumsuz durumların ise hiçbirinizin başına gelmesini istemeyiz. Parası biten yardım edecek kimsesi olmayan yabancı insanların Tayland’da göçmen tutukevlerinde ki hallerini görmek istemezsiniz.

Birde kendinizi Pattaya’da bu halde düşünün. Her yer alev alev yanarken beş parasız kalmak. Cennette cehenneme maruz kalmak gibi.

Aşağıda belirteceğimiz bütçeler tamamen basite indirgenmiş rakamlardır. Burdaki amaç kafanızda bazı şeyleri şekillendirebilmek. Ölücüden gömücüye doğru bir sıralama yapalım;

1- 15.000 baht/ay (450$)

Ben bu bütçeye “Ölümüne Tayland” bütçesi diyorum. Minimumlarda ve sınırlarda.

Kira: 5000 baht
Yemek: 9000 baht
Eğlence: 1000 baht

Kiralık Evler

5000 Baht kirası olan bir evden çok bir beklentiniz olmasın. Aslında biraz Tayland’da nerede yaşamak istediğinze göre değişir. Bangkok’ta uzun süre konaklayan bir arkadaşım şehrin merkezinden hafif uzak semtlerde bu fiyata 1+0 klimalı vede şanslıysanız küçük bir mutfağı da olan bir odayı kiralayabileceğimizden bahsetmişti. Eğer sabırlı olur yeterince araştırma yaparsanız ve yardımcı olacak bir çevreniz varsa aynı fiyata daha iyi şartlara ev tutabilirsiniz.

Yemek

9000 baht günlük 300 baht demek. Aslında az gibi gözüksede lokal Thai yemekleri ile öğünlerinizi geçirebilirseniz para artırmanız bile mümkün. Fakat batı mutfağından beslenmek isterseniz bu mümkün olmayacaktır. Bu para size yetmez. Ayda bir kez belki bir kaçamak yapabilirsiniz.

Tayland’da lokal restorantlarda 30-80 baht arası çok lezzetli yemekler ile karnınızı doyurabilirsiniz. Uzaktan kirli gözüksede aslında temiz ve lezzetlidir. Ben daha herhangi bir problem yaşamadım açıkcası.

Eğlence 

Günlük 1000 baht ile açıkcası çok eğlenmeniz mümkün değil. Bangkok seviyesinde 4 bira ile günü geçiştirebilirsiniz.

What kind of fun can you have for 1000 baht per month? To be honest. Not much. It’s enough for maybe one trip out in some bar. Places like Soi Cowboy, Nana Plaza, Walking Street Pattaya or any popular nightclub in Thailand you can forget about.

At Levels in Bangkok you would have enough for 4 beers, and you’d had to walk home.

Sonuç

Eğer bu bütçeye sahip olsaydınız Tayland’da yaşarmıydınız. Pek tabiki hayır. Hatta asla. Paranız olmadan çok güzel görünen onca şeyden mahrum kalacağınızı unutmayın.

2-30.000 baht/ay (900$)

Bu para insan gibi yaşamak için minimum miktar olarak değerlendirilebilir. Dağılıma bakarsak;

Kira: 8000 baht
Yemek: 13.000 baht
Eğlence ve gezi: 9000 baht

Kira:

Aylık 800 bahta Bangkokta (Siam, Nana, Asoke) gibi bölgelerde modern daireler bulmanız mümkün.

Biraz daha kenar mahallelerde paylaşımlu ufak bir havuzu olan, belirli hizmetleride içinde dahil olan dairelerde kiralayabilirsiniz. 8000 baht kira için fena para değil açıkcası.

Yemek: 

Açıkcası 13.000 baht ile çok lüks takılamazsınız. Çoğu zaman lokal yemeklerle gününüzü geçirip arada lüks kaçamaklar yapmanız mümkün. 13000 baht mükemmel olmasada güzel para. Bence yeterli.

Eğlence ve Gezi:

9000 Baht eğlence için iyi para. Bu parayı 2 haftalığına turist gelmişsiniz gibi kıyaslamayın. Her gün muazzam partiler elbet ki yapamazsınız. Fakat uzun soluklu yaşayan biri olacağınız için aynı eğlenceyi zaman zaman ucuz fiyata turist gibi yaşamanızda mümkün olabilir. Her gün şişe açtıramazsınız, her gün go-go bara gitmezsiniz. Daha çok lokal çevreden ekmek çıkar ve buda çok olası bir durum.

Sonuç:

Bu bütçeyi kimlere önerebiliriz? Tayland’da bir iş kurmak isteyen ya da parasal bakımdan üzerine katacak herhangi bir projesi olan (bir yerde çalışma gibi) insanlar için belirli süre kendini idare edecek bütçe olarak değerlendirebiliriz bu bütçeyi. Birçok şeyi gerçekleştirisiniz. Ama zaman zaman kısarsınız.

3- 50.000 baht/ay (1430$)

Bu para birçok Thai vatandaşı içinde yeterli miktar olarak görülen bir para. 50.000 baht ile ay içerisinde bir çok şeyi yeterli düzeyde yapabilecek ekonomik düzeye sahip olabilirsiniz. Harcadığınız her bahtın hesabını tutumassınız.

Şöyle bir tablo çıkaralım:

Kira: 8000 – 20.000 baht
Yemek: 15.000 baht
Eğlence ve Gezi: 15.000 – 27000 baht

Kira:

Bu belirttiğimiz rakam ile çok lükse kaçmamak şartıyla istediğiniz yerde yaşama özgürlüğüne sahipsiniz. Bangkok’un biraz uzak mahallerinde çok güzel daireler tutabilirken,  lüksü biraz daha düşürerek daha merkezi yerlerde yaşama fırsatına da sahip olabilirsiniz.

15.000 Baht ile Suttisan, Victory Monument gibi yerlerde modern, güzel manzaralı, paylaşımlı havuzu olan ve temizlik hizmeti veren daireler kirayabilmek mümkün.

Yemek:

15.000 baht ile hiç düşünmeden istediğiniz yerde istediğinizi yersiniz.  Skybar’a çıkın Bangkok manzarasında kokteylinizi yudumlayarak biftek yiyin. Bu size koymaz cebinizi çok düşündürmez.

Düzenli olarak kızlarla buluşmalara gittiğinizde bu para onların hesabını ödemeye de yetecektir.

Eğlence ve Gezi:

Kira ve yemekte olduğu gibi eğlencede de sizi tatmin edecek bir rakam var karşımızda. Hergün turist gibi olmasada haftada 3 gün bu para uçurur sizi.

Other expenses

 

Conclusion

Gödüğünüz gibi Tayland’da üç farklı yaşam çıkardık sizi.

Açıkcası ben 15.000 Baht’a kesinlikle şansımı denemezdim. Aranızda yaparım diyen ölücüler varsa şansını deneyebilir.

 

Makale Puanı

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Araç çubuğuna atla