Yalnız Seyahat vs. Arkadaşla Seyahat- Tayland

Yalnız Seyahat vs. Arkadaşla Seyahat- Tayland

Eğer konu Avrupa seyahati olsaydı ben size direk arkadaşınızla gitmeniz gerektiği önerisinde bulunurdum. Çünkü Avrupa insanı biraz daha soğuk. İletişim Tayland’daki kadar kolay değil. Gece klübünde bir wing’e ihtiyacınız olabilir. Tayland’da bu konuda elimizi güçlü. Sıcak insanlar, aynı amaçla gelmiş binlerce kafa turist, sizi bırakmak istemeyen tatlı kızlar ve dahası. Yani Tayland’a yalnız kalmak zor.

Size aşağıda avantaj ve dezavatajları sıraladım. Değerlendirip kara vermek sizde..

Yalnız Seyahat

Avantajları

 • Zaman konusunda çok esnek olursunuz. Sadece siz varsınız. Plan akışınızı bölecek ikinci bir fikir, istek yok
 • Arkadaşınızın hazırlanmasını beklemek zorunda değilsiniz. Kendiniz hazır olduğunuz an özgürsünüz
 • İstediğinizi istediğiniz zaman yaparsınız
 • Planlarınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz
 • Sadece kendi sorunlarınızla ilgilenirsiniz

Bu maddeler kafası rahat mode on. Özgürlükçü bireylerin daha çok tercih etmesi gereken bir seyahat stili olarak çıkıyor yalnız seyahat. Kültürümüz gereği biz Türk insanının çok sıcak baktığı bir seyahat stili değil aslında. Biz daha çok paylaşmayı seviyoruz.

Dezavantjları

 • Yalnız olabilirsiniz, fakat Tayland için böyle bir ihtimal pek vermiyorum 🙂
 • Rahatsızlanırsanız sıkıntılı olabilir
 • Aşırı sarhoş olmak başınıza bela açabilir. O sırada sizi kontrol eden kimse olmaz.
 • Ulaşım, alkol gibi masrafları tek başınıza çekersiniz.

Açıkcası ben hiç yalnız gitmedim. Saolsunlar gittiğim kişilerde hep uyumlu insanlardı. Fakat günün 1/3 lik kısmında onlarla görüşmeniz zaten imkansız. Herkes oteline döndükten sonra kimin saat kaçta kalkacağı belli olmuyor. Yada gün içinde farklı isteklerden kaynaklı dağılabiliyorsunuz. İki tarafta buna saygılı ise hiç sıkıntı çıkmıyor. “Yalnız Seyahat” tecrübesizler için zordur. Ne ile karşılaşacağını bilmediği için şüpheler içerebilir. Fakat aynı destinasyona ikinci seyahatinizde yalnız seyahati daha rahat göze alabildiğinizi göreceksiniz.

Arkadaşla Seyahat

Avantajları

 • Anı paylaşacak bir dostunuz olur
 • Birbirinizi kollarsınız
 • Mekanlarda size iyi bir wing olabilir. Yalnız takılıp asosyal gözüküp etrafı izlemektense, arkadaşınızla takılıp dışarıya sosyal ve meşgulmuş hissiyatı uyandırabilirsiniz. Buda sizin mekanlarda daha rahat hareket etmenize ve özgüvenli olmanıza olanak sağlar. (Tayland’da gerek yok buna)
 • Aynı odayı paylaşırsanız otel ya da ev kirası fiyatlarında kar sağlarsınız. Fakat bunun dezavantajları da  vardır. Eğer olası bir durumda biri ile başbaşa vakit geçirmek isterseniz o sırada yalnız kalmak için yeni bir otel ya da ev kiralama durumunuz olabilir. Seyahate çıkmadan önce bu durumu iyi analiz etmekte fayda var. Günde 50-100 liradan kar edeyim diye günleriniz heba olabilir. (Tayland’da aynı oda paylaşılmaz)

Dezavantajları

 • Bazı önemli durumlarda arkadaşınızı satmanız gerekebilir. Bu da ilişkiniz için yıpratıcı olabilir. Arkadaşınız size alınabilir.
 • Planlama konusunda fikir ayrılıkları olabilir. Birbirine nazı geçen iki insan olduğunuz için ikinizde bu konuda şansınızı zorlyacaksanız.

Arkadaş, kanka ile seyahat pek tabi ki hepimiz için muazzam hatıralar ile sonuçlanabilir. Bazı deneyimler yakın arkadaşlarla anlam kazanır bundan hiç şüphe yok. Fakat hepimizin çeşit çeşit yakın arkadaşları vardır. Kimi titiz, kimi atik, kimi tembel…Hepsinin farklı karakteristik özellikleri, farklı davranışları ve olaylara karşı farklı tepkileri vardır.

Bu sebeplerden ötürü arkadaşınızı ne kadar çok severseniz sevin bu tarz tatillere çıkmadan önce onun doğru kişi olup olmadığını gözden geçirmekte fayda var. Tatiliniz kabusa dönebilir ve arkadaşanızla ilişkileriniz yıpranabilir.

Eğer ağzınızdan bir kez “Sende gelir misin?” sorusu çıktı ise ve arkadaşınızın olumlu cevabı ile artık o da seyahatin bir parçası ise geri dönüş yok demektir. Bu saatten sonra tatil için öz hazırlık yaparken herkes içindekileri önce bir masaya dökmeli. Kim ne kadar para ile gidecek, ney nasıl paylaşılacak, ne zaman beraber ne zaman yalnız avlanılacak…Emin olun bu tarz soruları önceden aranızda hallettiğiniz zaman olası olumsuz riskleri de minimuma indirmiş olacaksınız.

İnternetten Tanışarak Seyahat

Benim çokca kez kullandığım yöntem. Belki şanslı olduğumdandır ama internetten tanışıp seyahate çıktığım bütün insanlarla çok güzel vakit geçirdim. Bunun sebebi şunlara bağlıyorum;

 1. İnternetten tanıştığınız kişi ilk başta pek güvenilir gözükmese de sizinle aynı amaç doğrultusunda tatile giden bir kişi olacaktır
 2. Beraber vakit geçirirken çok fazla bir geçmişinizin olmamasından ötürü karşılıklı saygı olacaktır. Buda birbirinizi anlamada, kararlarına saygı göstermede önemli. Çünkü bazen yalnız takılmak istediğinizde internetten tanıştığınız kişi sizi anlayışla karşılayabilir. Zaten aynı amaçla tatile geldiğiniz için tek takılma nedeninizi sizin kadar o da iyi bilecek.
 3. Yeni insan yeni tecrübe. Size farklı kültürler katacaktır bu kişi. Farklı meslekten farklı şehirden farklı kültürden bir arkadaş edinebilirsiniz. Benim bu sayede farklı şehirlerde farklı dostlarım var. Tatil arkadaşlarınızla aranızda farklı bir samimiyet doğuyor zaten, çok mu samimi hayır, fakat hatıraların bıraktığı bir sıcaklık ve tekrar görüşme istediği hep olacaktır iki taraftada. Size watsaptan yazdığında anılar canlanır tekrar görüşülmek o anları tekrar paylaşılmak istenir.

Bir Kiev Hatıram

Bir Kiev gezimde başıma gelen olaydan bahsedicem size. Ben yalnız gitmiştim, açıkcası birazda sıkılmıştım Kiev’de özellikle sabahları. Hava limanında şans eseri yaşıtım Türk bir gruplar karşılaşmıştım ve aralarından biri ile numaralarımızı vermiştik birbirimize. Sanki o da bazı riskleri göz önüne almışki 3 arkadaşının yanında göz göre göre benim numaramı istedi. Seyahatimin 3.günü bu arkadaşa watsapp’tan yazdım gece takılmak için. Buluşma noktasına koş koşa 15 dk içinde geldi. Surat asık, hafif gergin ve aynı zamanda benle buluşabildiği için mutlu. Serzeniyordu; klise mi görcem ben, papaz mı olcaz hayırdır, banane Ukrayna’nın kalesinden vb. yakınmalarla benide güldürdü açıkcası. Gördüğünüz üzere Kiev’e saldırmak için gelen kardeşimiz yanlış arkadaş seçimi ile japon turist kafilesi modunda gelmiş. Buda bir anımdır. Çocuk öyle sıkılmıştıki yanıma geldiğinde sanki 10 yıldır tanışıyorduk öyle samimi olduk birden. Sosyal medya hesaplarından hala takipleşiriz.

Grupça Gezmek

Avantajları

 • Grup kalabalık olduğu için yalnız takılıp gruptan ayrıldığınızda sizin yüzünüzden kimse tek kalmaz. Fakat sizi yalnız takılmanızı, gruptan ayrılmanızı istemeyen çatlat seslerde çıkabilir.
 • Ulaşım ve konaklama masrafları ucuza gelebilir.

Dezavantajları

 • Zaman…Grupla gezmek sizi yavaşlatır. Birileri hep geç hazırlanacak, birileri sürekli hep ayakbağı olacaktır.

Ben bir Gecceci olarak size grupça bir gezi önermiyorum. Maksimum 3 kişi olun.

Hadi Bunlardan Bir Mix Yapalım!!

Avantaj ve dezavatajlarından bahsettiğimiz durumları belli bir denge ile karıştırabilirsek, ki bu zordur, aslında en iyi seyahat anıları içinde çok güzel bir altyapıyı hazırlamış olacağız. Diyelim ki yakın bir arkadaşınızla gittiniz ve bu doğru bir arkadaş seçimi oldu. Önceden herşeyi konuştuk kendisiyle ve cephe için hazırız. Seyahat sırasında Türk yabancı gruplarla kaynaştık kısa sürelide olsa grup kaynaşması ve eğlencesinin de keyfine vardık. Kendimize bir eş bulduğumuzda bunu anlayışla karşılayacak yakın arkadaşımız zaten duruma hazırdı, bulduğumuz tatlı eşimizle yalnız takılmanın da  keyfine vardık.

Kısa bir özet geçtim size mix hakkında. Ben bunu yapmaya çalışıyorum seyahatlerimde. Çok asosyal olmayın ama herkese de evet demeyin. Yılda bir yada iki kez yapacağınız tatiliniz sizin için önemli. Kendinizi ödüllendirdiğiniz anlar artık bunlar. Herkes size saygı göstermek zorunda bu yüzden önce kendi isteklerinizden emin olun ve bu dik duruşu da herkese empoze edin.

Hasta Olmak

Benim en büyük korkularımdan biri. Çok hasta olmak, fiziksel anlamda sakatlanmak yani tatiliniz hiç olması. Tayland konusunda önerilerim yediklerinize dikkat etmeniz ve onun dışında havanın sürekli sıcak olmasından kaynaklı kapalı mekanlarda aygır gibi çalışan klimalara karşı dikkatli olmanız. Klima çarpması sonucu boğazınız şişebilir, nezle olabilirsiniz yada baş ağrısı yapabilir. Bu ufak rahatsızlıklar bile değerli günlerinizi heba etmeniz demek.

Bir diğer önemli husus ise condom kullanımı. HIV’in çok tehlikeli ama bir o kadarda zor bulaşan bir rahatsızlık fakat bel soğukluğu, HPV gibi bulaşıcı hastalıklar ölümle sonuçlanmasada korunmasız bir ilişkide partnerinizden size rahatlıkla bulaşabilecek rahatsızlıklar. Lütfen bu konuda çok dikkatli olalım. Her nerede olursa olsun tek eşli bir ilişki yaşamıyorsak kondom kullanmaya çok dikkat edelim.

Yapılacak En Büyük Hata

Evet…Zurnanın zart dediği yer. Aslında bu hatayı yapanlara kollarımı açarak “Bu kadarda olur mu hocam!” diye bağırmak istiyorum. Burası bir geccceci sitesi. Zaten bu hatayı yapacaksanız bence siteden yavaşça çıkıp oda parfümü kokan diğer tatlış gezi bloglarına yavaştan kayabilirsiniz. Kız arkadaş ya da eş ile gezi diyorum resmi alta yorumu size bırakıyor çokta konuşmak istemiyorum :).

Kız arkadaş ya da eş ile tatile çıkan erkek

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizde tecrübelerinizi yada bize katmak istediğiniz düşünceleriniz yoruma bırakabilir ya da makale yazarak dahada ayrıntılı bilgilendirebilirsiniz.

Makale Puanı

1 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Araç çubuğuna atla