Pattaya – Yetişkinlerin Disneyland’i

Pattaya – Yetişkinlerin Disneyland’i

Doğru…Pattaya bir disneyland, bir lunapark, bir eğlence merkezi…fakat +18 şartıyla. Tayland her ne kadar “Sex Turizmi” yaftasını üzerinden silmeye çalışsa da zor valla çok zor. Bangkok’ta işinde gücünde bir ailenin evine konuk olun, sofra hazırlansın, yemeklerin yenilsin ve muhabbet başlasın. Kültürler yer değiştirsin, konudan konuya geçilsin ve bir anda söz Pattaya’ya gelsin. Karşınızda omuzları düşmüş, ellerini dua eder gibi birleştirmiş kafası yere bakan bir Thai’li konuşmaya başlar…”Biz ülkemizin dünya üzerinde böyle bir intibaya sahip olmasından hiç memnun değiliz (sex turizminden bahsediyor), biz Thai halkı doğa ile barış ile özdeşleşmiş bir halkız.” evet haklı aslında. Bende yurt dışında develere binmediğimizden, çöllerde gezmediğimizden falan bahsediyorum. Bir bar kızı da demişti aslında bana “Bizi sevmezler…”. Yeni kralın Pattaya’nın bu ününden hiç hoşnut olmadığını falan anlatıyorlar. Ama son 20 yıldır değişen yada değişmeye çalışan en küçük bir çaba belirtisi var mı? Pek tabiki yok.

Evet..Alın size has bir soru…Basitçe yeniden dizayn edilmiş Go-go Club’ların kapandığı, 20binden fazla bar kızının şehri terk ettiği, cüretkar giyinen thai kızlarının uzaklaştırıldığı, eski balıkçı kasabasına tekrar dönen bir Pattaya düşünün. Sizce turistler hala gelir miydi? 2014 verilerine göre Pattaya’ya 9.1 milyon turist gelmiş. Son 10 yılda bir hayli değişti aslında Pattaya. 2000’li senelerin başlarında ziyaret edenler hep derler “Siz bide ozamanlar görecektiniz!” diye. Daha güzelmiş herşey. Ucuz fiyatlar ve daha samimi ortam.

Hani bizde de vardır ya “Meşhur” sıfatını aldıktan sonra boka saran, maliyetinin bilmem kaç katına sadece ismi size iteledikleri nesneler, hizmetler…Bu kadar karamsar bir görüntüye sahip olmasa da “ah o eski günler” i aratır olmuş biraz Pattaya. Eskiden gelenler hizmetin, kalitenin şimdiye kıyasla çok daha iyi olduğunu hep anlatıyorlar. Dediğim gibi karamsar olmasakta normal karşılamalıyız biraz.

Çinliler, Hintliler, Araplar…Kimse yanlış anlamasın amacım kesinlikle ırkçılık değil fakat kaliteyi düşürdüklerini ben değil Pattaya kızları söylüyor. Her şeyi geçtim İnsomnia’ya çıkın ve tüm geceyi elinde bir bira ile geçirip kuru kalabalık yapan, eşortmanla klübe giren(bu İnsomnia’nın suçu), kızlara pis pis bakan bir okadar kendide pis olan ah o Hintliler…Yani açıkçası ismi çıkanın boku da çıkıyor ama inanın her şeye rağmen Pattaya bundan az etkileniyor. Fiyatlardaki artış (daha çok otel ve alkol, yiyecek fiyatları, ki enflasyone göre normal karşılamak lazım) bariz gözükse de aldığınız hizmete hala değiyor.

Şunu artık belirtelim, Pattaya tatili artık ucuz bir tatil değil.

“10 dolara bilmem ne 5 dolara fıttırı zıttırı 10 yıl geride kaldı”..

Pattaya’nın muadilleri de türemeye başladı şimdi. Kampoçyalar, Filipinler…Yok hacım yok hala Pattaya dünyada bir numara kim ne derse desin. Zaten bir gün aksi gerçekleşirse emin olun burada yazarız. Bas bas bağırırız hatta. Deriz “Yangın var a dostlar, kovayı kapan gelsin!” Yani yanından bile geçemiyorlar Pattaya’nın. Beer bar kültürünü falan bi araklamışlar ama olmamış olmuyorda.

 

 

Makale Puanı

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Araç çubuğuna atla