Tayland Masraf Rehberi

Tayland Masraf Rehberi

Bu yazı ilk defa Tayland’da gidecek olan Gecceci kardeşlerimiz için rehber niteliğinde bir hesap kitap yazısı. Bu yazıdan sonra eğlenmeye ne kadar para ayırmanız gerektiği az çok kafanızda şekillenecek. Yazı sonunda da size bazı öneri ve ipuçlarını yazmayı da unutmadık.

Yazımız genellikle ücret ödemeye dayalı bir yazı olacaktır.

Ucuz yollu takılmak isteyen dostlarımızı Thai Kızları İle Tanışmanın 5 Yolu ve Tayland’da Çöpçatan Siteleri Neden Çok Etkili başlıklı yazılarımızı okumalarını öneririz.

Thai kızları hakkında genel bir kanıya sahip olmak isteyenlerin ise 7 Farklı Tipte Thai Kadını başlıklı yazımıza göz atmalarında fayda var.

Masraflar

Tayland tatilinde sizi 5 farklı masraf dalı bekliyor işte sırayla;

1-Konaklama

Pattaya veya Phuket’te 3-4 yıldızlı bir otel size ortalama 100-200 TL/gün gibi bir masraf çıkarır. Günlük masrafı odaları biraz daha küçülterek ya da sahilden biraz daha uzaklaşarak otel maliyetini 60 TL/gün’lere çekmeniz mümkün. Bu ödediğiniz fiyatın içinde kahvaltı dahildir çoğu zaman. Fakat ben Pattaya’da saat sabah 9’da kahvaltıya kalkabilecek bir babayiğit tanımıyorum ki kalkmasında.

Konaklamayı aşırıya kaçırmadan güzel bir otelde günlük 100 TL ödediğnizi varsayıyorum.

2-Yemek

Tayland’da yemek masrafları sizin tercihiniz bağlı olarak çok pahalı ya da çok ucuz olabilir. Çünkü birçok seçenek mevcut. Eğer hoşunuza giderse ve tercihinizi lokal Thai yemeklerinden yana kullanırsanız ortalama 100-150 baht’a karnınızı çok rahat doyurabilirsiniz. Bu yemekler genelde domuz eti, tavuk eti, pirinç ve yerel sebze karışımı yemekler olacaktır.

Eğer kültürümden çok uzağa gitmem diyenlerdenseniz ortalama 200-500 Baht arası bir para cebinizden çıkabilir. Eğer çok kaliteli et yemekleri yemek isterseniz bu ücret 1000 baht’a kadar da çıkabilir.

Ozaman bu dediklerimi mixleyerek ortaya karışık bişiler attığınızı düşünelim. Bir öğün yoğun bir öğün ise basit olsun. 7/11 marketlerindende ıvır zıvırlarınızıda tahmini bir rakam ile içine katarak 1000 baht yemek diyelim.

3-Ulaşım

Ulaşım masrafları seyahat edeceğiniz şehre göre değişir. Bangkok ve Pattaya bu konuda ucuz kalırken, Phukette ise ulaşım ücretleri pahalı kaçıyor.

Bangkokta sky train ve metro opsiyonlara sahipsiniz. Çok cüzi miktarlarla metro ve trene binerek bir çok bölgeye ulaşmanız mümkün. Taxi ücretleri ise gene uydun durumda Bangkok için.

Pattaya’da baht bus ve motorsiklet taksi olarak iki çeşit ucuz ulaşım araçları var. Resimde gördüğünüz gibi arkadası açık ve tenteli bu araçlar sizi şehir içinde 10-15baht gibi ucuz paralar karşılığında gezdiriyor. Motorsiklet taksiler ise size sabah uygun fiyat söylerken gece yarısı club çıkışlarında ücretler artabiliyor. Ayrıca motorsiklet taksiye tek binerseniz daha az para ödüyorsunuz. Kişi sayısı ikiye çıktığında ücrette o oranda artıyor.

Baht Bus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Phuket ise Pattaya ve Bangkok’a göre aşırı pahalı. Baht Bus, metro yada tren gibi olanaklara sahip olmayan bu şehirde sadece taxi kullanabilirsiniz. Mesafe ne olursa olsun 400 Baht’tan aşağısına taksi sizi biyere götürmez.

Şimdi tüm tatilinizi Pattaya’da geçirdiğinizi varsayalım. 60 Baht/gün baht bus’a para verdiniz, adalara giderseniz tek yön bot bileti 100 Baht. Akşam klüp çıkışı otelinize motor taksi ile gitmeniz (iki kişi bindiğinizi varsayalım) 150 baht. Yani ortalama 200 küsür Baht adalara gitmeden bir ulaşım masrafınız çıkar.

 4-Eğlence

Eğlence masraflarınız mekana ve tercihlerinize göre değişecektir.

Eğlence ile ilgili aşağıda size bir tablo hazırladım. Bu tablodan kendi çıkarımınızı yapabilirisiniz. Hesaplamayı size bırakıyorum.

Go-go barlar

Barfine: 700 – 1000 baht (probably 1000 baht in high season most places)
Short time: 1500 – 2500 baht
Long time: 2000 baht – 4000 baht

Beer barlar

Barfine: 300-500 baht
Short time: 1000 – 2000 baht
Long time: 1500 – 3000 baht

Freelanceler

Barfine: barfine yok
Short time: 500 – 1500 baht
Long time: 1000 – 2000 baht.

5-Alkol

Eğer hergün birileri ile olmak ve performans sergilemek istiyorsanız çok fazla alkol kullanmanızı önermiyorum. Alkol sizi uyuşturabilir ve barfine’dı long time’dı derken onca ödediğiniz para hiç olabilir. Kararında alkol almakta fayda var. Çok sarhoş olmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer o günü öldürmeyi kafaya koyduysanız ve yanınızda size sahip çıkacak arkadaşlarınızda buna hazırsa belki tamam. Fakat tek başınıza iseniz başınıza herşey gelebilir ve bu onca aydır beklediğiniz bir tatilin heba olmasına sebep olabilir.

Alkol fiyatları her yerde olduğu gibi mekanın kalitesi, konumu, içeriği gibi değşik etmenlerden ötürü değişkenlik gösterecektir. Mesela beer barda şişe biraya 70-80 Baht öderken go-go barlarda bu fiyat 150 Baht’a kadar çıkabilir.

Pattaya Insomnia Club’da şişe fiyatları 2000-3000 Baht arası değişir ve şişe yanında sizin seçitğiniz beş şişe meşrubat ve buz kovası servis ederler. 3 kişi ortak bir şişeye girmek idealdir. Fakat masaya gelen kızları da hesaba katarsak yetmeyebilir.

Bunun dışında bir fırsat olarak “happy hour”ları takip edebilirsiniz. Genelde saat 10’dan önce bazı mekanlarda happy hour uygulaması vardır ve gerçekten uygun fiyatlara geceye ısınabilirsiniz.

Günde 1000-1500 Baht arası alkole paranız gider diye tahmin ediyorum. Alkolle arası çok olmayan bir kişi için daha az maliyetli bir tablo ortaya çıkabilir ya da sünger arkadaşlarımız bu rakamı 3000 Baht seviyelerine çekebilir.

Lady Drink 

Lady Drink olayı beer bar ya da go-go barda vakit geçirmek istediğiniz kızın sizin yanınızda bulunduğu süre içerisinde size para harcatmak için içtiği alkoldür. Genelde sizin içtiğinizin iki katı yada %70-80 daha pahalı bir fiyatı vardır. Örneğin sizin biranız 100 Baht ise lady drink 150-200 Baht arası bir hesap olarak gelir. Beer Barlarda bu konuda ısrar yok iken go-go barlarda yanınıza gelen kız lady drink ister ve siz yok mok derseniz 30-40 saniye içinde yanınızdan kalkacak demektir. Bunları hesaba katarak eğlenmeniz sizin için daha faydalı olur.

Sonuç

Günlük

Konaklama: 900 Baht
Yemek: 1000 Baht
Ulaşım: 200 Baht
Eğlence: 2500 Baht
Alkol ve lady drink: 1000 Baht

TOTAL PER DAY: 5600 Baht

10 Gün: 56.000 Baht (yaklaşık 7.000 TL) + Uçak bileti

Tabloda gördüğünüz gibi ortalama bir fiyat çıkardım size. Bu fiyat kişisel harcamalarınıza göre artadabilir azaladabilir. Bazı günleriniz daha sakin geçebilir, bazı günler tek öğün yersiniz, bazı günler ise çok içeri, çok yersiniz bunlar tamamen size kalmış. Genel hatları ile yazdıklarımız masraflar dışında beklenmedik ya da değerlendirmediğimiz masraflarınız da olabilir. Örneğin günlük aldığınız sigara, başınız ağrıdığında aldığınız ilaç, yaptırdığınız masaj (200-300 Baht) ve bir çok ek masraf elbet ki olacaktır.

Beklentinize göre bazı masrafları ciddi anlamda düşürebilirsiniz. Dating sitelerinden düşürüklerinizle takılırsınız eğlence masraflarınız hayli düşer. Daha ucuz yollu bir otelde kalırsınız konaklama masraflarınız düşer. Tablodaki değerlerle oynamak sizin elinizde.

Makale Puanı

1 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Araç çubuğuna atla