Tayland Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Değişik Bilgi

Tayland Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Değişik Bilgi

Tayland güzel kadınları, güzel plajları ve muazzam ulusal parkları ile meşhur bir ülke. Fakat bunların dışında hiç duymadığını bir çok ilginç yönüde mevcut. Siz eğlenmeyi seven güruha birazda farklı bilgiler aktaralım istedik.

1. Bangkok dünyanın en sıcak şehridir

Burada sadece gece hayatı ve kadınlardan bahsetmiyoruz. Bahsetsek de olur aslında ama asıl konu o değil. Bangkok’da ortalama hava sıcaklığı yıl boyu 28°C’din. Gündüz sıcaktan kavrulan çöller bile geceleri kendini serinliğe bırakır fakat Bangkok’ta gecede t-shirt ile terleyeceksiniz. Tayland’da mevsimlik kıyafet diye bir olay yok. Parmak arası terliği sal gitsin. O açıdan rahat yani, zaten bu rahatlık da insanların karakterine yansımış.

2. En uzun başkent ismi

Bildiğiniz üzere Tayland’ın başkentinin ismi Bangkok fakat aslında Thai ismi şu şekilde:

กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถานอมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์

yada

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

Bu uzun isimde Bangkok olarak bildiğimiz bu şehri dünyanın en uzun isimli şehiri yapıyor.

3. Chopstickler

Thai halkı Çinliler gibi chopstick yani şu pilav yada sushi yerken kullandıkları çubukları kullanmazlar. Asyalı dediysek hepsi de aynı değil.

4. Rahipler

Günümüzde pek rastlanmasa da Thai erkelerinin 20 yaşına gelmeden önce hayatının bir dönemlerinde rahiplik yapmaları beklenirmiş. Krallar dahil. Sonra bu adet git gide değişmiş. Şimdi kafasına herkes. Ama eskiden bi huzura er gel diyorlarmış.

5. Komik Dil Karışıklıkları

Thai dilinde tonlama her şeydir. Bir kelimenin son harfinin tonlaması o kelimeye bambaşka bir anlam katabilir. Örneğin glai kelimesindeki “a” harfini uzatarak söylediğinizde yakın, normal şekilde okunduğu gibi söylediğinizde uzak anlamına gelmektedir. Onları konuşurken dinlerseniz tonlamalar dikkatinizi çekecektir. O yüzden bazen gaza gelip sağdan soldan duyduğunuz cümleleri sempatik gözükeyim diye kullanmaya kalkmayın. “Gel” demek isterken “Köpek” diyebilirsiniz. Thai dili zor dil.

6. Tatlıda tost yerler

Dünyanın birçok yerinde tost kahvaltı besini iken Tayland’da tost tatlı olarak yenir. Ağır yemeklerden sonra hafif ve tatlandırılmış olarak sütle servis edilen tost, Thai kardeşlerimiz tarafından afiyetle gömülür.

7. Eski Tayland Bayrağı

Günümüzdeki resmi Tayland bayrağı 1917’de kabul edilmiş. Bu bayraktan önce Tayland bayrağı kırmızı arka plan üzerine beyaz fil desenli bir bayrakmış. Kral Vajiravudh bir tufan sırasında bu bayrağı ters halde görünce böyle şey olmaz demiş ve bugünki simertik bayrak orataya çıkmış. Simetrik olunca ters düz olsa bile fark etmiyor ya hani o hesap.

Old Flag Of Thailand

8. Ayak en kötü organ

Ayak yer ile temas eden bir organ olduğu için Tayland geleneklerinde en kötü en çirkin organ olarak kabul edilir. Tayland’da birini yada herhangi önemli bir heykeli(örn. Buda) ayağınızda göstermemeye dikkat edin. Bu saygısızlık olarak kabul edilir. Ayrıca ayak konusunda değişik isteklere sahip olan arkadaşlar da dikkatli olsun çünkü en küçük yönelmenizde olumsuz bir cevapla karşılaşabilirsiniz. Bu sizden kaynaklı değil, dediğim gibi ayak onlar için hoş bir organ olmadığından sizinde onun ayağı ile muattap olmanızı istemiyorlar.

9. Kafaya dikkat

Kafa çok önemli. Thaili birinin kafasına dokunmamaya özen gösterin bu çocuk olsa bile. Ayrıca onların kültüründe eğer karşıdaki kişi senden büyük yada önemli biri ise kafanız her zaman karşınızdaki kişinin kafasından daha aşağıda olmalı.

10. Dünyanın en büyük hamburgeri

Kraliyet yıl dönümünü kutlamak için 2006 senesinde hazırlanan hamburger 80 pound(36 kg) ağırlığı ile dünyanın en büyük hamburgeri olma rekorunu elde etmiş. Aslında çok fast food kültürü olan bir halk değil. Neden böyle bir şeye kalkışmışlar ilginç. Hani bizde Konya’dan metrelik uzun etli ekmekler oda boyunda lahmacunlar çıkıyor kültürümüz çünkü ama bu adamlar seafood ve veggy dışında çok farklı takılmazlar yani ilginç.

 

 

 

Makale Puanı

1 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Araç çubuğuna atla